זיהומים בשמרים לאחר יחסי מין: קנדידה בנרתיק

בעוד קנדידה בנרתיק אינה מחלה המועברת במגע מיני
בעוד קנדידה בנרתיק אינה מחלה המועברת במגע מיני, הסיכון להידבקות בזיהומי שמרים לאחר סקס מכל סוג הוא גדול יותר.
קנדידה נרתיקית שכיחה מאוד, שכן היא פוגעת ב-75% מהנשים בשלב מסוים בחייהן. גילוי מוקדם וטיפול נכון אמורים לגרום לזה להיעלם תוך מספר ימים. היום נדבר על זיהומי שמרים לאחר סקס.

במצבו הרגיל, הנרתיק מכיל כמות משתנה של שמרים. כאשר השמרים האלה מגיעים לכמויות מוגזמות, זה יכול להוביל לזיהום שיכול להיות גם לא נוח וגם מעצבן. בהתחשב עד כמה הם נפוצים, נשים רבות תוהות לעתים קרובות אם הן יכולות להידבק בזיהומי שמרים לאחר סקס.

הסוג הנפוץ ביותר של זיהום בשמרים הוא מקנדידה. עם זאת, חשוב להבהיר כי קנדידה נרתיקית אינה נחשבת למחלה המועברת במגע מיני.

בואו נסתכל מקרוב.

מהי קנדידה בנרתיק?

קנדידה בנרתיק, או זיהום בנרתיק, הוא זיהום הנובע מנוכחות עודפת של סוגים שונים של פטריות קנדידה, שהנפוץ שבהם הוא קנדידה אלביקנס.

לעתים קרובות, זיהומים אלו מתרחשים כאשר מערכת החיסון חלשה או כאשר סדרה של נסיבות מאפשרת רבייה מוגזמת של שמרים מסוג זה שכבר קיים באופן טבעי בפלורת המעיים ובנרתיק.

יתרה מכך, קנדידה בנרתיק פוגעת ב-3 מכל 4 נשים בשלב מסוים בחייהן. למעשה, נשים רבות חוות לפחות שלושה פרקים. עם זאת, באופן כללי, זיהומים אלו נוטים להיות קלים והתסמינים שלהם משתפרים תוך מספר ימים, ללא סיבוכים נוספים.

בעוד קנדידה בנרתיק אינה מחלה המועברת במגע מיני, הסיכון להידבקות בזיהומי שמרים לאחר סקס מכל סוג הוא גדול יותר. זה נכון במיוחד במקרה של מגע בין הפה לאיברי המין. לכן, ניתן להפיץ את הזיהום משותף אחד למשנהו אם לא מיישמים אמצעי מניעה נאותים.

למרות שזה לא שכיח, זיהומים בשמרים יכולים להתרחש גם על הפין וגם על שק האשכים. הם גורמים לאדמומיות, נפיחות וגרד באזור.

הגורמים לזיהומי שמרים

נשים רבות תוהות לעתים קרובות אם הן יכולות להידבק בזיהומי שמרים לאחר סקס
בהתחשב עד כמה הם נפוצים, נשים רבות תוהות לעתים קרובות אם הן יכולות להידבק בזיהומי שמרים לאחר סקס.

הנרתיק מכיל באופן טבעי פטריות וחיידקים בפרופורציות שונות. הכמות של סוגים שונים של מיקרואורגניזמים אלה מגיבה לאיזון: לקטובצילוס, למשל, פועל על מנת למנוע צמיחה מוגזמת של פטריות.

אם האיזון הזה מופר, אז זה יוצר את התנאים המושלמים עבור מיקרואורגניזמים מסוימים, כמו פטריית הקנדידה, להתרבות. צמיחה מוגזמת זו וחדירה של שמרים אלו לשכבות התאים העמוקות ביותר מובילה לקנדידה בנרתיק. העובדות העיקריות שעלולות לגרום לסוג זה של זיהום הן הבאות:

 • שינויים באיזון פלורת החיידקים. השימוש באנטיביוטיקה לטיפול בסוגים אחרים של זיהומים עלול לגרום לשינויים ברירית הנרתיק, מה שמוביל לשגשוג של שמרים אלו.
 • שינויים הורמונליים. דלקות שמרים שכיחות יותר בנשים עם רמות גבוהות של אסטרוגן. זה יכול להתרחש גם אצל נשים הרות ואלו שעוברות איזשהו טיפול כדי לעורר את הייצור של הורמון זה.
 • מערכת חיסונית בסוף השבוע עקב HIV, השמנת יתר, סוכרת, סרטן או טיפול הכולל קורטיקוסטרואידים.
 • שינויים ב-ph של הנרתיק. pH נרתיקי בסיסי יותר יקל על רביית השמרים המובילים לקנדידה בנרתיק.

תסמינים

התסמינים השכיחים ביותר של זיהומי שמרים הם הבאים:

 • הפרשות נרתיק עבות, גושיות ובדרך כלל חסרות ריח.
 • כיסוי לבן שמנת בנרתיק ובפות.
 • דלקת, גירוד וגירוי בפות.
 • הטלת שתן כואבת.
 • יחסי מין לא נוחים.
 • סדק או נגעים בשפתי הנרתיק.

קרא עוד: 7 דרכים לזהות ולהימנע מזיהומים בנרתיק

טיפול בזיהומי שמרים

קל לרפא קנדידה בנרתיק תוך מספר ימים עם שימוש בטיפולים אנטי פטרייתיים. אם זו לא הפעם הראשונה שיש לך זיהום ואתה מזהה את התסמינים, תוכל למצוא בקלות קרמים ונרות ללא מרשם בבית המרקחת המקומי שלך.

עם זאת, אם זו הפעם הראשונה שיש לך זיהום בשמרים, עליך לפנות לרופא הנשים שלך. הוא או היא יוכלו לבצע הערכה נכונה של מצבך ולומר לך כיצד לזהות זיהומים בעתיד. חשוב מאוד שתסיים את הטיפול שנקבע ותעקוב אחר הוראות השימוש כראוי .

רופאים ממליצים להימנע ממין במהלך תהליך הריפוי. זה אומר שעליך להימנע ממין אוראלי ונרתיקי, מכיוון שחיכוך יכול לגרום לגירוי רב יותר באזור הפגוע. כמו כן, חשוב לציין שחלק מהקרמים המשמשים לטיפול בזיהומי שמרים מכילים שמנים שעלולים לגרום נזק לסוגים מסוימים של קונדומים.

מניעת זיהומי שמרים

כמה מההמלצות הכלליות למניעת קנדידה בנרתיק הן כדלקמן:

 • ללבוש תחתוני כותנה ללא צבעים או כתמים.
 • תדיר להחליף טמפונים ופדים.
 • הגבר את אמצעי ההיגיינה בזמן הווסת.
 • הימנע משימוש בסבונים ובשמים קשים באזור איברי המין.
 • תמתן את צריכת הסוכר שלך.
 • הקפידו על אורח חיים בריא, אכלו תזונה מאוזנת ותעשו ספורט באופן קבוע.

לסיכום...

אז, האם אתה יכול להידבק בזיהומי שמרים לאחר סקס?

התשובה היא כן.

כפי שאמרנו, זיהומי שמרים אינם מסווגים כמחלות המועברות במגע מיני, מכיוון שהם יכולים להתפשט באמצעי הדבקה אחרים. עם זאת, מגע מיני הוא דרך אחת שבה קנדידה בנרתיק יכולה להתפשט.