עיניים מצולבות: תסמינים וטיפולים

או עיניים מצולבות
אם אתה חושב שאולי יש לך או לקטנטנים שלך פזילה, או עיניים מצולבות, היו מודעים לתסמינים.
אם אתה חושב שאולי יש לך או לקטנטנים שלך פזילה, או עיניים מצולבות, היו מודעים לתסמינים. אבחון מוקדם משפר את הפרוגנוזה.

עיניים מצולבות, הידוע גם בשם פזילה, הוא מצב המופיע בדרך כלל מיד לאחר הלידה. עם זאת, הפרוגנוזה מצוינת אם המצב מאובחן ומטופל לפני גיל ארבע.

הפלסטיות המוחית היא מכרעת בפיתוח הראייה. למוח יש פלסטיות רבה יותר לפני גיל ארבע. זו הסיבה שכל כך חשוב לזהות עיניים מוצלבות בשלב מוקדם בחיים, מכיוון שזה הזמן הטוב ביותר לתיקון מלא.

לפעמים קל לזהות בעיה זו. עם זאת, פעמים רבות אחרות זה דורש אבחון מיוחד. ברוב המקרים החמורים, זה לא משפיע רק על הראייה של מישהו, אלא גם על המראה שלו. האם אתה רוצה לדעת את הסימפטומים והטיפולים שלו? תמשיך לקרוא!

מה זה עיניים מצולבות?

עיניים מוצלבות הן שינוי ביישור העיניים. זה מוביל לאובדן המקביליות – כלומר, האפשרות ששתי העיניים מצביעות לאותו כיוון כאשר מתמקדים באובייקט.

זה נפוץ שעיניים מצולבות מופיעות מיד בלידה או די מהר אחריה. כפי שנאמר על ידי האקדמיה האירופית לרפואת עיניים, הדבר נובע מחוסר בתפקוד של שרירי העיניים. הם לא מצליחים לשמור על שיווי משקל ולכן חסרים תיאום עיניים.

יש מקרים שבהם המצב נשאר יציב ואין שינויים גדולים בראייתם. עם זאת, פעמים אחרות, הם נכשלים לסירוגין. זה בעיקר כאשר אדם עייף, עצבני או חולה. כמו כן, זה עלול להתרחש כאשר חפץ נמצא במרחק מסוים מקו הראייה.

כמעט בכל המקרים, לאחת מהעיניים יש חדות ראייה גדולה יותר ויכולה להצביע על קדמת הבמה. העין השנייה לא כל כך חדה ונשארת במצב לא מקביל. ישנן מספר דרגות של סטרביזם התלויות ברכות הסטייה שיש לאדם.

סוגי עיניים מוצלבות

באופן כללי, כאשר עין נעה מצד לצד, אז זה נקרא פזילה אופקית. מצד שני, אם העיניים נעות למעלה או למטה, אז זה נקרא פזילה אנכית. לפיכך, ד"ר כריסטיאן סלגאדו מדגיש ארבעה סוגי פזילה לפי זווית הסטייה של העיניים (במיוחד העין הלא דומיננטית).

סוגי הפזילה הם:

  • אזוטרופיה: במקרה זה, זה כרוך בפזילה מתכנסת שבה עין אחת פונה פנימה לכיוון האף. זה "מקובל" אם הוא מתרחש כאשר המטופל עושה מאמץ להתמקד; ו"לא מפרגן" אם זה קבוע.
  • אקזוטרופיה: אקזוטרופיה כוללת פזילה מתפצלת כאשר עין אחת פונה החוצה. סוג זה של פזילה מופיע בדרך כלל מאוחר יותר.
  • היפרטרופיה: זה בדרך כלל משפיע רק על עין אחת המופנית כלפי מטה.
  • היפוטרופיה: כאשר אחת או שתי העיניים מופנות כלפי מעלה.

הסימפטומים של פזילה

עיניים מוצלבות הן שינוי ביישור העיניים
עיניים מוצלבות הן שינוי ביישור העיניים.

באופן עקרוני, זה לא חריג שיילוד יחצה מדי פעם את עיניו. למרות זאת, עד גיל שלושה או ארבעה חודשים, הילד אמור להיות מסוגל להתמקד באובייקטים שהם מסתכלים עליהם בעיניים מיושרות לחלוטין.

התסמינים השכיחים של פזילה הם:

  • העיניים אינן מצביעות לאותו כיוון לאחר שהילד בן ארבעה חודשים.
  • שתי העיניים מתמקדות בנקודה אחת אבל לא נראה שהן מיושרות.
  • ראייה כפולה אצל מבוגרים.

במקרים קלים יותר של פזילה, ילד עלול לעצום עין אחת כאשר יש אור שמש. הם עשויים גם להטות את ראשם כדי להיות מסוגלים להחזיק את מבטם. מסיבה זו, מאמר שפורסם ב-2010 על ידי כתב העת הקובני להיגיינה ואפידמיולוגיה הסביר כי הדבר מוביל לעיתים לבעיות ביצועים בבית הספר.

ההערכה היא ש-25% מבעיות הלמידה נובעות מחוסר בשלות של מערכת הראייה.

בסופו של דבר, בין 30% ל-35% מהאנשים עם עיניים מצולבות מאבדים את הראייה בעין הלא דומיננטית שלהם. זה ידוע בשם אמבליופיה או עין עצלה. כאשר פזילה מתרחשת בבגרות, זה גם נפוץ שיש להם ראייה כפולה.

עיניים מצולבות: טיפולים זמינים

מטרת הטיפולים במצב זה היא למנוע מהעין הלא דומיננטית לאבד את חדות הראייה ולשתי העיניים להתיישר בצורה הטובה ביותר. טיפולים אלו מיועדים לחיזוק שרירי העיניים כך שהסטייה תפחת או תיעלם.

מקובל לרשום שימוש במשקפיים וכמה תרגילי עיניים לחיזוק השריר. במקרה של אמבליופיה, הטיפול המצוין הוא חסימה מוחלטת. זה אומר לשים טלאי על העין הדומיננטית כדי לאלץ את האחר להגביר את החדות שלה.

במקרים החמורים ביותר, הטיפול עשוי לכלול ניתוח. זה נועד להחליש שרירים מסוימים ולחזק אחרים על ידי שינוי החדרתם או לקצר אחד מהם כדי ליישר אותם. צורת טיפול זו דורשת מספר ניתוחים.

לפעמים, הרופאים יכולים גם לתקן פזילה על ידי הזרקת בוטוקס (בוטולינום טוקסין). על פי מחקר שאושר על ידי החברה הספרדית לרפואת עיניים, זה מייצר הרפיה שרירית ומאפשר לעיניים להתיישר במקרים מסוימים.

במקרה של חשד, פנה לאיש מקצוע

כפי שראית, ישנן שיטות לטיפול בפזילה. לכן, אם אתם חושדים שאתם או ילדכם סובלים מבעיה זו, גשו לגורם מקצועי בהקדם האפשרי על מנת שתוכלו להתחיל לטפל בה בצורה המתאימה ביותר. בייעוץ יבצע רופא העיניים את הבדיקות המתאימות למציאת פתרון מדויק וייתן לך את כל ההסברים הדרושים לך.