שטיפת פה: מתי מומלץ?

ניתן להשתמש במי פה כחלק משגרת היגיינת הפה היומית שלך
ניתן להשתמש במי פה כחלק משגרת היגיינת הפה היומית שלך, או לפי הנחיות רופא השיניים שלך לבעיה ספציפית.
האם אתה חושב שאתה צריך להשתמש במי פה? המשך לקרוא כדי לגלות למה מוצרים אלה משמשים והיתרונות שלהם.

שטיפת פה היא מחמאה נהדרת כשמדובר בטיפול בבריאות השיניים. זהו מוצר נוזלי המשמש לשטיפת השיניים, החניכיים והריריות של הפה.

שטיפות פה אלו אינן מחליפות את השימוש במברשת שיניים וחוט דנטלי אלא משלימות את היגיינת הפה. עם זאת, ברצוננו לומר לך את הדרך הנכונה להשתמש בהם כדי שהם יהיו היעילים ביותר.

כדאי לדעת שיש סוגים שונים של שטיפות פה עם מרכיבים מסוימים שהופכים אותם לאידיאליים לשימוש במצבים שונים.

המשך לקרוא וגלו איזו מי פה מתאימה לכם!

מה זה מי פה?

כפי שכבר הזכרנו, מי פה הוא נוזל המשמש בפה כדי לשטוף מבני פה או לגרגר. זוהי מחמאה להיגיינת הפה שעוזרת לדאוג לבריאות הפה.

באופן כללי, שטיפת פה עוזרת לסלק חיידקים מהפה, שולטת ברובד החיידקים ומשאירה נשימה רעננה. עם זאת, תודה לחלק מהמרכיבים הפעילים שלהם, הם יכולים לספק גם יתרונות ספציפיים אחרים, כגון מניעת עששת או טיפול בדלקות חניכיים.

חשוב לקחת בחשבון כי מי פה מהווה השלמה לצחצוח שיניים ולשימוש בחוט דנטלי. זה לא מחליף אף אחד מהנהלים האלה. להיפך, זה מחזק אותם להשיג היגיינת פה הרבה יותר שלמה ויעילה.

מכיוון שמדובר בתמיסה נוזלית, הקביעות והתנועה שלה בפה מאפשרות לה להגיע לאזורים אליהם זיפי מברשת השיניים לא יכולים להגיע. בדרך זו, השלמת היגיינת שיניים באמצעות מי פה עוזרת להפחית רובד חיידקים ולמנוע מחלות פה נפוצות רבות.

סוגי מי הפה והשימושים בהם

כבר אמרנו לכם שרוב שטיפות הפה עוזרות להפחית חיידקים בחלל הפה ובכך מונעות רבות מהמחלות שגורמות חיידקים. עם זאת, עליך לדעת שיש מגוון רחב של שטיפות פה זמינות לשימוש במצבים ספציפיים.

שטיפת פה היא מחמאה נהדרת כשמדובר בטיפול בבריאות השיניים
שטיפת פה היא מחמאה נהדרת כשמדובר בטיפול בבריאות השיניים.

רובם ללא מרשם וניתן למצוא אותם גם בבתי מרקחת וגם בסופרמרקטים. עם זאת, עם כל כך הרבה מגוון זמין, הבחירה הנכונה יכולה להיות עבודה מסובכת!

כשאתה מחפש את מי הפה שלך, עדיף להתייעץ עם רופא השיניים שלך כדי להמליץ על מוצר בהתאם למצב ולצרכים של הפה שלך. בכל מקרה, הכרת הסוגים השונים של מי פה תעזור לך להבין את המאפיינים של מוצרים אלו.

להלן השימושים והיתרונות שלהם.

שטיפות פה מסחריות נפוצות

זוהי מי הפה הבסיסית ביותר בשוק. הוא מורכב מנוזל עם מרכיבים פעילים הדומים למשחת שיניים שעוזר להסיר שאריות מזון וחיידקים מהפה.

הוא גם מספק נשימה רעננה והגנה קלה מפני עששת, כך שהוא יכול להיות לעזר רב במקרים של הליטוזיס. סוג זה של מי פה מגיע בטעמים שונים ועשויים להכיל אלכוהול.

שטיפות אנטיספטיות או אנטי-פלאק

סוג זה של מי פה מכיל מרכיבים ספציפיים המסייעים לשלוט ולהפחית את רובד החיידקים בפה. באופן כללי, הם מכילים chlorhexidine digluconate, אם כי ניתן לשלב אותם עם מרכיבים פעילים אחרים, כגון פובידון-יוד, פנולים, מלחים מתכתיים או שמנים אתריים.

הם שימושיים מאוד לטיפול בדלקת חניכיים ומחלות חניכיים. כמו כן, הם מומלצים לשימוש לאחר ניתוח פה או התקנת שתלים כדי לקדם ריפוי ולהפחית את הסיכון לזיהום. בנוסף, ניתן להשתמש במי פה אנטיספטית גם כדי להאיץ את הריפוי ולהפחית את הכאב של פצעי הפה וכיבים בפה.

עם זאת, יש להגביל את השימוש בהם למקרים שבהם רופא השיניים מאמין במרשם מתאים. החומרים הפעילים שהם מכילים עלולים להזיק אם משתמשים בהם לתקופה ממושכת או מופרזת. לכן, איש מקצוע צריך לציין את הדרך הנכונה להשתמש בהם.

שטיפות פה עם פלואוריד

שטיפת פה עם פלואור מעניקה הגנה נוספת לאמייל השן מפני פעולת החומצות המיוצרות על ידי חיידקים בפה. בדרך זו, זה מאוד שימושי למניעת עששת ואפילו היפוך השלבים הראשוניים של המחלה.

סוג זה של מי פה יכול לשמש הן למבוגרים והן לילדים בסיכון גבוה לחורים, אם כי השימוש בהם אינו מומלץ לפני גיל 6. בכל מקרה, רופא השיניים שלך צריך להיות זה שיציין סוג זה של מוצר. כמו כן, הם יהיו אחראים על ציון הזמן ותדירות השימוש.

שטיפות פה ליובש בפה

כאשר סובלים מקסרוסטומיה או יובש בפה, יש סיכון גדול יותר לזיהומים בפה ולפיתוח רובד רב יותר. הסיבה לכך היא שהרוק אינו ממלא את תפקידו.

מסיבה זו, מי פה המשמן את הפה מרענן אותו, ומונע מחלות הוא אידיאלי. באופן כללי משתמשים במי פה המכילים מינרלים, פלואוריד וויטמין E.

סוגים אחרים של מי פה

ישנן שטיפות פה למטרות ספציפיות המסייעות לשפר את המצב הספציפי של הפה של חולים מסוימים. לדוגמה, אנו יכולים למצוא גם שטיפות:

 • לאנשים עם פלטה: מי פה אלו נועדו להוסיף הגנה ולשפר את ההיגיינה למטופלים העונדים פלטה.
 • למרכיבי שיניים תותבות: מדובר במי פה ללא אלכוהול המחזקות את החניכיים והריריות של מטופלים המרכיבים שיניים תותבות.
 • לפני ניתוח חניכיים: רופא שיניים רשאי לרשום שטיפות פה עם הקסטידין או כלורהקסידין לפני ניתוח חניכיים. הפעולות האנטי-בקטריאליות, האנטי-פטרייתיות והאנטיספטיות של מוצרים אלה מונעות סיבוכים.
 • לחיזוק הלבנת שיניים: לאחר הליך הלבנת שיניים, רופא השיניים שלך עשוי לרשום מדי פעם שטיפת פה מלבינה כדי לשמור ולהאריך את התוצאות.

מרכיבים נפוצים במי פה

בסך הכל, התפקוד הספציפי של כל מי פה תלוי במידה רבה במרכיביה. פעמים רבות משולבים המרכיבים על מנת לשפר את פעולת המוצר.

חיוני לקרוא תוויות כדי לבחור את מי הפה המתאימה ביותר לצרכים שלך. להלן כמה מהמרכיבים המצויים במי פה בשוק:

 • פלואורידים: פלואוריד מגן מפני עששת.
 • כלורהקסידין הוא חומר חיטוי עם פעולה אנטי-פלאק ואנטיבקטריאלית. לעתים קרובות זה מיועד לניתוחי פה או כטיפול במחלת חניכיים. יש להשתמש בו רק בהתוויה של רופא שיניים מכיוון שהשימוש הממושך בו מכתים את השיניים והחניכיים ומשנה את הטעם.
 • להקסטידין פעולת חיטוי ואנטי פטרייתית ומאיצה את תהליך הריפוי של הריריות. בשילוב עם מלחי אבץ, הפעולה האנטי-פלאק שלו גדולה יותר. זה גם מכתים שיניים ורקמות רכות, ולכן יש להשתמש בו בהתאם להוראות רופא השיניים שלך.
 • פובידון-יוד: זהו קוטל חיידקים ופטריות המשמש למניעת התקדמות דלקת חניכיים ופריודונטיטיס.
 • שמנים אתריים: השילוב של שמנים טבעיים מאפשר סילוק רובד חיידקים והפחתת דלקת חניכיים.
 • לפנולים יש פעולה אנטיבקטריאלית, אנטי פטרייתית ואנטי דלקתית. טריקלוזן הוא מהיעילים ביותר, אך השימוש בו מוגבל למקרים בהם איש המקצוע רואה בכך צורך ונכון. זה נחשב לחומר שעלול להיות בעל השפעות שליליות על הבריאות.
 • מלחים מתכתיים: נדרש ריכוז גבוה של יסודות אלו כדי שתהיה להם פעולה אנטיבקטריאלית. עם זאת, ייתכן שיש להם רעילות מסוימת ולספק טעם רע למוצר.
 • מוצרים טבעיים: אין להם עדיין הרבה תמיכה מדעית. עם זאת, יש אנשים שמעדיפים להכין שטיפות פה העשויות עם תמציות צמחים. הנפוצים ביותר בשימוש הם אלוורה, קמומיל, שורש דם ופרופוליס.
 • חומרי הלבנה משמשים לחיזוק ושימור ההשפעות המושגות בטיפול הלבנת שיניים.

האם עלי להשתמש במי פה עם או בלי אלכוהול?

יש בשוק מי פה המכילים אלכוהול ושטיפי פה שלא. בנוסף לקריאתו על המרכיבים, המטופל יכול להבחין בנוכחות החומר על ידי תחושת הצריבה הקלה שהם משאירים בפה.

שטיפת פה עם פלואור מעניקה הגנה נוספת לאמייל השן מפני פעולת החומצות המיוצרות על ידי חיידקים בפה
שטיפת פה עם פלואור מעניקה הגנה נוספת לאמייל השן מפני פעולת החומצות המיוצרות על ידי חיידקים בפה.

שטיפות רבות מכילות אלכוהול מכיוון שבנוסף להיותו חומר חיטוי, הוא מאפשר דילול של מרכיביו. מסיבה זו, חשוב להימנע מלבלוע מוצרים אלה.

למרות שכמות האלכוהול במי פה נמוכה מאוד, פעולת הייבוש שלהם יכולה להפחית את כמות הרוק בפה. מסיבה זו, חולים הסובלים מיובש בפה, קסרוסטומיה וגירויים אחרים בפה צריכים להימנע ממוצרים המכילים חומר זה.

כמו כן, מומלץ לבחור במי פה ללא אלכוהול אם הוא ישמש על ידי מספר בני משפחה, במיוחד אם הקבוצה המשפחתית כוללת ילדים, בני נוער או נשים בהריון. אלכוהוליסטים מחלימים צריכים גם להימנע משימוש במוצרים אלה כדי למנוע הישנות.

כיצד להשתמש נכון במי פה

באופן כללי, אופן השימוש במי פה עשוי להשתנות בהתאם לסוג המוצר ועדיף לקרוא את ההוראות על האריזה. עם זאת, באופן כללי, יש לבצע את השלבים הבאים:

 1. צחצוח ושימוש בחוט דנטלי: היגיינת פה נאותה מומלצת לפני שטיפה בשטיפות. עם זאת, האינדיקציות של המוצר או רופא השיניים שלך עשויות להציע לעשות זאת לאחר מכן.
 2. שפכו את מי הפה לכוס המדידה: המוצר מגיע בדרך כלל עם כוס מדידה להכנסתו. חשוב לכבד את הכמות המצוינת בהוראות או על ידי רופא השיניים. באופן כללי, מדובר על כארבע כפיות או 20 מיליליטר.
 3. הכניסו את המוצר לפה ושטפו: יש להזיז את המוצר במרץ בתוך הפה הסגור למשך 30 שניות, נסו להגיע לכל משטחי הפה. לא לבלוע. ספירה בראש או שימוש בשעון עשויים לעזור.
 4. ירוק את זה החוצה: יש לשטוף את כל התמיסות במורד הכיור. במקרה של מי הפה בשימוש על ידי ילד, חיוני לשלוט בשלב זה כדי למנוע מהם לבלוע את המוצר.
 5. המתן: הימנע משטיפה, אכילה, שתייה או עישון במשך 30 דקות לפחות כדי להפיק את מלוא היתרונות של מי פה.

לבסוף, חשוב לא לדלל את המוצר במים אלא אם כן על התווית. אחרת, לא תקבל את מלוא היתרונות של השטיפה.

שטיפת פה היא תרגול מועיל להיגיינת הפה

ניתן להשתמש במי פה כחלק משגרת היגיינת הפה היומית שלך, או לפי הנחיות רופא השיניים שלך לבעיה ספציפית. הם לא תמיד נחוצים והאפשרות הטובה ביותר היא להתייעץ עם מומחה כדי לבחור את המתאים ולהשתמש בו כראוי.

חיזוק האמייל, הגנה על השיניים מפני חורים והפחתת הרובד הם חלק מהיתרונות של שימוש במוצרים אלו. הם גם שימושיים לשיפור הנשימה ולמניעת ולטפל בדלקות חניכיים ופריודונטיטיס.

לבסוף, חשוב לזכור שכל התוצאות הללו מושגות אם משתמשים בשטיפה בצורה מצפונית ואחראית. בשום שלב אסור להפסיק לצחצח שיניים או לנטוש שימוש בחוט דנטלי.

להיפך, שטיפות פה משלימות את תמרוני ניקוי הפה הרגילים. מי פה כהשלמה לשגרה שלך בטוח יביא בריאות ובריאות לפה שלך.